A Popolini Potty L W-free típusú EC bilije.
Mérete: Az ovális alakú bili tetején mérve 22 cm hosszú, 16,5 cm széles. A bili mélysége 13 cm.
Mi az az ázsiai bili?
Egy pici peremes műanyag edényke, amit a pisiltető felnőtt a combjai közé fog, majd fölé tartja a babát. Szélesebb karimája miatt sokkal jobban felfekszik rá a baba feneke, kényelmesebb és egyszerűbb a használata. Könnyen használható, és kis súlya révén egyszerűen hordozható. Praktikus azoknak a kisbabáknak is akik szoptatás közben szeretnek üríteni. Akkor is hasznos, ha bármely korban bilire szeretnéd szoktatni gyermekedet, mert így ölbe véve kellemesebb lehet a babának, mint ha teljesen egyedül kell a bilire ülnie. Legtöbben mégis az Elimination Communication avagy természetes csecsemőhigiénia kapcsán használják. Találkozhatunk még ezzel a módszerrel "pelenka nélküli baba" címszó alatt is, habár tudni kell, hogy a természetes csecsemőhigiéniát nagyon sokan kombinálják mosható pelenkázással is. Van aki például a balesetek elkerülése érdekében a "biztonság kedvéért" felad egy vékonyabb pelenkát, illetve az is elképzelhető, hogy csak otthon EC-zik, és ha kimozdulnak, akkor szokás szerint használja a mosható pelenkát.
Tapasztalatok szerint legideálisabb két comb, vagy lábfej közé fogva és fölétartva a babát.
De mi is az a természetes csecsemőhigiénia?
A következő beszámolókból kiderül:
"Hogyan működik az EC-zés? A gyerek már a kezdetektől fogva jelzéseket ad le, amikor pisilni vagy éppen kakilnia kell. Persze ehhez szükséges egy gyakorlott anya, és olyan, aki képes ráhangolódni a gyerek legapróbb jelzéseire is. Az EC-zős anyukák a pisire, kakira irányuló jeleket figyelik, ezekre reagálva tartják a gyereket a speciális, láb közé fogható, edény fölé.
Az EC-zést űzők leginkább a természetes csecsemőhigiéniát hangsúlyozzák a módszerrel kapcsolatban. A természetes csecsemőhigiénia persze sokkal többet jelent a pelenkanélküliségnél, sokkal fontosabb benne az anya és gyerek közötti kommunikáció, ami segíti a kicsit szükségletei kielégítésében.
...
„Mikor belevágtunk, a legmegdöbbentőbb az volt, hogy mennyire egyszerű és kézenfekvő. Nem volt stressz, nem volt kényszer” – mondja Nóra és hozzáteszi: nagyon sokat tanult ebből a kísérletből az egész család, és hihetetlen volt látni, a pici csemete mennyire okos, mennyivel többre képes, mint azt sokszor a szülők feltételezik."
Forrás: Ridikül
"Ennek a módszernek azonban tulajdonképpen semmi köze az általunk ismert szobatisztaságra szoktatáshoz – teljesen megkerüli a kérdést, hiszen ha nem zavarjuk meg a csecsemő természetes érzeteit az ürítéssel kapcsolatban, nincs szükség rá, hogy helyrehozzuk azokat.
A szobatisztaságra szoktatás tulajdonképpen egy olyan probléma kezelése, amelyet maga a pelenkázás hoz létre. A gyerekeknek intellektuálisan kell újra felfedezniük, amit az érzékeik elfelejtettek, és az éveken át tartó maladaptív tanulást kell korrigálniuk.
Ennél a módszernél azonban a szobatisztaság nem végcél, hanem melléktermék – ahogy a szoptatásnak sem célja az elválasztás, még ha végül ahhoz vezet is. Nem az a cél, hogy az anya megszabaduljon egy tehertől, hanem hogy elmélyítse kapcsolatát gyermekével.
A módszer haszna tehát sokrétű: az egészségügyi és környezetvédelmi előnyökön túl elkerülhetőek vele a jellemző szobatisztaságra szoktatási problémák."
Forrás: Mindennapi Pszichológia
"A módszer lényege, hogy ébredés után, evés előtt, után, illetve bizonyos időközönként (ez kb. óránként; éjszaka, ha szükséges 2-3 körül, amikor indul a biológiai óra) felkínálom a lehetőséget, és a mozdulatsort. Az ok-okozati összefüggést elsajátítva él is ezzel, fél-egy percen belül pisil (tehát nem arról van szó, hogy 20 perceket ül a bilin, vagy tartom a WC fölé). Ha nem kell neki, vagy kész van, fel akar kelni, ezt is jelzi.
Annyira jól működött a kommunikáció, hogy a két hetesen kezdett biliztetést, vagyis a segített szobatisztaságot már a hatodik hét körül a család összes tagja sikerrel gyakorolta a legifjabb körül. A kakik 99,9%-a ment a bilibe, összesen két balesetre emlékszem, a pisik 80-90%-a sem a pelenkában landolt. 15 hónaposan a fiam már önállóan járkált a lakásban, mindenhol volt bili és ráült, ha pisilnie kellett.
Bölcsibe már szobatisztán ment, sosem volt baleset.
Mosható pelenkáztunk is – amelyről szintén már a születése előtt döntöttem – , ami az EC-vel együtt a vártnál is gazdaságosabb, kényelmesebb, higiénikusabb és környezetbarátabb megoldásnak bizonyult."
Forrás: Recity
Ha többet szeretnétek megtudni az EC-ről, javasoljuk hogy böngésszétek természetes csecsemőhigiéniát gyakorló családok blogjait (például: Ökobaba), kismama fórumok vonatkozó aloldalait.
Miért öko?
Az eldobható pelenkákkal összehasonlítva elkerülhető a nem lebomló szemét tömkelege (nagyjából 6000 darab pelenka szobatisztaságig), a mosható pelenkákhoz képest pedig kevesebb víz- és energiafelhasználással jár. Még ha kombinálod is mosható pelenkákkal, akkor is kevesebb pelenkára és mosásra lesz szükséged végeredményben.