* 5 db fekete és 5 db fehér mag van a csomagban. Miért jó ez?
A fekete magvú luffa durvább, erősebb hálózattal rendelkezik. Takarításhoz, mosogatáshoz kiváló, vagy egy durvább bőrradírozáshoz. A fehér magvú luffa ellenben puhább hálójú termést hoz, vékonyabb és hosszabb is. Mindennapi tisztálkodáshoz tökéletes, kiváltva a zuhany-pompomokat, műanyag szivacsokat. Ez általánosságban igaz, persze nem zárható ki, hogy a tápoldatozás, eltérő locsolás hatására más eredményt kapunk.
Termése kb. 30-50 cm hosszú.
Az érett termés vázát kiszárított vázát használhatjuk szivacsnak a konyhában vagy a fürdőben. A luffaszivacsból készült szivaccsal kiváltható a műanyag mosogató és fürdőszivacs.
A zsenge termés fogyasztható, tökfélékre jellemző ízű. Készíthető belőle savanyúság, rakható lecsóba, tócsniba...
Vetése:
Palántázással, vagy közvetlenül szabadföldbe.
Palántázás március közepétől április végéig. Ebben az esetben de vigyázzunk a gyökereire, mivel nem jól bírja az átültetést. Vessünk 2-3 szem magot poharakba március-áprilisban.
Kiültetés szabadföldbe május második felétől, a fagyok után.
Közvetlenül szabadföldbe ültetés: tavasszal a fagyok után ki lehet ültetni a végső helyére.
Egy bokorba max. 2-3 palánta ültethető, legalább egy méter távolságra, kb. 5 cm mélyre, nem szabad tömöríteni a földet felette. Szereti az alganit tartalmú talajjavítót, ezt ültetéskor és növekedés közben is bevethetjük. Öntözni kell!
Betakarítás július közepétől szeptember végéig.
A tasak tartalma 10 szem (5 fehér, 5 fekete).
Tippek a termelőtől a luffa/szivacstök termesztéséhez
A vetőmagot előállító termesztő - aki egyben a Ribori luffaszivacsok termesztője is - leírta tippjeit és tanácsait a luffatök ültetésével, gondozásával, betakarításával, használatával kapcsolatban, amit sok év luffatermesztés közben szerzett.
Vetés:
Fagyok után, akár már március végén, de inkább áprilisban, májusban, ki lehet ülteti a szabadba, a végső helyére. Lehet palántázni is, van akinek sikerül, de a tapasztalat azt mutatja, nem szereti, ha csírázás után megzavarjuk a gyökereit. Szereti a meleget és locsolni kell. Nem szükséges vízben áztatni előtte a magokat, de meg lehet próbálni, hátha gyorsítja a mag ébredését.
Egy bokorba max. 2-3 palánta ültethető, legalább egy méter távolságra, kb. 5 cm mélyre, nem szabad tömöríteni a földet felette. Szereti az alganit tartalmú talajjavítót, ezt ültetéskor és növekedés közben is bevethetjük. Öntözni kell!
Nem kell kétségbe esni, ha 5-6 hét is eltelik, mire kibújik a földből, napmeleg kell neki, de ha mégis bizonytalanok vagyunk, óvatosan bontsuk meg a bokrot, mert lehet, hogy valamilyen kártevő megette a magokat. Ilyenkor ismételjük meg az ültetést, máshol.
Palántázhatjuk is, ha ügyelünk, hogy ne sérüljön a gyökere átültetéskor. Palántázás március közepétől április végéig. Ebben az esetben de vigyázzunk a gyökereire, mivel nem jól bírja az átültetést. Vessünk 2-3 szem magot poharakba március-áprilisban. Kiültetés szabadföldbe május második felétől, a fagyok után.
Gondozás:
A meleg időjárástól függően akár a vetés után pár hét alatt olyan magas lesz, hogy már szüksége lesz támaszra. Kerítésre, gyümölcsfára is felfut, igazából nem szükséges kordont építeni neki, de biztosítani kell a helyet a felkapaszkodásához. Természetesen lehet irányítani a növényt, oldalirányba is futtathatjuk. 3-5 méter hosszú indákra számítsunk.
Mi kordonnal, csepegtetővel termesztjük, száraz időben naponta, kétnaponta öntözzük. Szereti a napot! A virágai június-július környékén már szép nagyok, szép sárgák, látványnak sem utolsó és vonzza a méheket, darazsakat, csak óvatosan! A virágokból aztán terméskezdemény lesz. Amikor még zsenge, kicsi a termés, ehető. Cukkiniként feldolgozható, ízre is uborkához, cukkinihez hasonlítható.
A termés érett, végső mérete az 50-60 cm-t is elérheti, biztosítani kell neki a szabad lógást, úgy lesz szép szabályos tökünk.
Betakarítás, felhasználás
Szeptember környékén (de időjárástól függően hamarabb, később) már találunk olyan tököt, aminek a héja sárgul, barnul. Ha megnyomjuk, „szusszan”. Ezeket már akár le is szedhetjük, és lehámozhatjuk a héját. Akkor a legjobb, ha úgy jön le a héja, mint a mandarinnak. Száradni fellógathatjuk a kordonra, kerítésre, sövény tetejére, ládára fektethetjük, a lényeg, hogy jól átjárhassa a levegő, nehogy rohadásnak induljon (persze később, száraz állapotában ki lehet belőle vágni a hibákat). Október-novemberben már naponta nézzük át a termést, ami érett, szedjük le.
Miután megszáradt a hálós szivacstökünk, ki lehet rázni, önteni a magokat belőle, és ki kell mosni. Akár kézzel, akár mosózsákban a mosógépben. (60 fok, nátrium-perkarbonáttal)
Másik betakarítási módszer, hogy megvárjuk, amíg a tökök teljesen elszáradnak a szárukon és barna, kemény héjjal betakarítjuk, aztán beáztatjuk és úgy szedjük le a héjat.
A teljesen zöld, éretlennek tűnő, kemény tökökből is lehet szivacs. Le kell szedni és megvárni, hogy decemberben megfagyjon. Azután egy enyhébb napon kés és kanál segítségével lehámozható róla a héja. A jéghideg, vizes tököt kicsavarjuk és ugyanúgy mosható kézzel, gépben.
Száradás után akkorára és olyanra daraboljuk, amilyenre akarjuk. Száraz állapotában durva, akár meg is sérthetjük a bőrünk vele, mosakodni csak nedves állapotában szabad vele. Nemcsak fürdőszivacsnak, de mosogatószivacsnak is tökéletes, szárazon a vízkövet is le lehet vele dörzsölni.
A luffatök termesztésével kapcsolatban szeretettel ajánljuk Tóth Andi egyik videóját. Tóth Andi könyvét a hulladékmentes életmódról itt találjátok!
VIDEO
( https://www.youtube.com/watch?v=CeF2JmwwjcQ )
A luffatök szüretelés utáni tisztításával kapcsolatban ezt az angol nyelvű videót ajánljuk:
VIDEO
(https://www.youtube.com/watch?v=FoHwaXit5fU )
Csávázásmentes termék! Miért fontos erről tudnunk? A csávázás vegyszeres vagy hőhatáson alapuló védekezés a vetőmag felületére tapadt belsejében levő kórokozók elpusztítására. Sajnos a vegyszerrel, főleg a neonikotinoidokkal csávázott vetőmagok veszélyt jelenthetnek a rovarvilág, főleg a különböző méhfajták számára. Az elmúlt években több méhész által megfigyelt tömeges méhpusztulások mögött is a neonikotinoidokkal, vagyis rovarirtó hatású csávázószerek állhatnak, illetve a madarak számának csökkenése is részben a mérgezett rovarok elfogyasztásával, illetve a rovarállomány csökkenésével magyarázható. Csávázásmentes vetőmagokat választva biztosra mehetsz, hogy az általad nevelt növények vegyszermentesek, és nem jelentenek veszélyt az élővilágra.
100% válogatott ÖKO termékek
3000+ termék azonnal, raktárról
Segítünk eligazodni a zöld életmódban!
Díjazzuk hűségedet