A Vetési naptár 60. kiadását a fáknak és a fák bolygókkal való rokonságának szenteljük. Tárgyaljuk az erdészeti problémáit, melyek az utóbbi években felerősödtek, és kitérünk a fák gondozásának és megtartásának teendőire.
Ezt követően Walter Thunnal és képeivel foglalkozunk. Majd a minden évben szokásos részletességgel tanácsok következnek a hobbi-kertészeknek, kertészeknek, mezőgazdászoknak és szőlőművelőknek, továbbá bemutatjuk a méhek gondozására legmegfelelőbb időszakokat.
Sok sikert és örömöt kívánunk minden - különböző munkaterületen dolgozó - olvasónknak az idei Maria Thun© féle Vetési naptár használatához.
Bár a Vetési naptár eredetileg a biodinamikusan gazdálkodók segítésére készült, azaz olyan gazdáknak és kertészeknek, akik a Rudolf Steiner által ajánlott gyógynövény preparátumokat is használják a termesztésben, mégis mindenki használhatja, aki a konstellációk érvényesülésének feltételeit gazdaságában megteremti és azok hatásait szeretné megismerni, a gazdasága javára fordítani.
Az éves ajánlások újra a megszokott sokszínűséggel állnak a gazdák, a kertészek, a hobbikertészek, a borászok rendelkezésére. Megtalálhatók a méhek ápolásának legkedvezőbb időpontjai is.
Egy biokertész számára „alapértelmezett”, hogy odafigyeljen a természet jeleire, változásaira, ritmusaira.
Ez az évről évre megjelenő kiadvány abban segít a biogazdáknak, hogy az égitestek mozgásával összehangoltan tudják időzíteni kerti teendőiket, ezáltal a növények egészségesebben fejlődjenek és több termést adjanak.
Hogyan működik?
A Hold 27 nap alatt halad át az állatöv tizenkét régióján és a Hold ezeket a hatásokat közvetíti a növények felé. A tapasztalatok szerint az alábbi négy csoportba oszthatjuk ezeket a hatásokat:
- Föld jellegű hatások, amelyek a gyökerek fejlődését segítik. Ezeken a napokon célszerű vetni és kapálni a gyökérzöldségeket.
- Víz jellegű hatások, amelyek a levelek növekedését serkentik, ilyenkor vetjük, palántázzuk, gondozzuk a levélzöldségeket, például a salátát, a káposztát és a spenótot.
- Levegős hatások, amelyek az olajok, illóolajon képződést segítik elő.
- Hő jellegű hatások, amelyek a termésükért termesztett növények, például borsó, paradicsom szempontjából kedvezőek és a téli tárolásra szánt gyümölcsöt is ilyen napon érdemes betakarítani.
Mire jó még a Vetési naptár?
- Jelöli az ültetési időt (a felszálló és leszálló Hold alapján), amikor a „kész” növényeket (például facsemetéket) érdemes ültetni.
- Ha hosszabb időre szeretnénk zöldséget, gyümölcsöt betárolni, szintén érdemes a Vetési naptárhoz igazodni, hogy tartós legyen a készlet.
- Megtudhatjuk, mely napok kedvezőtlenek befőzéshez.
- Jelöli azokat a kedvezőtlen napokat, órákat is, amikor jobb, ha nem végzünk kerti munkát.