A könyv eredeti címe: Gehl, J. (2010) Cities for People, Island Press. (ISBN 978-1597265737) (angolul)
Jan Gehl dán építész és várostervező. Koppenhágában él, munkájának középpontjában a városi életminőség javítása áll, különös tekintettel a gyalogos életmódra.
Jan Gehl 1960-ban szerzett építészeti mesterfokozatot a koppenhágai Dán Királyi Szépművészeti Akadémián. Először építészként működött, majd 1966-tól a közterek formáit és használati módját kutatta az akadémián. A Gehl Architects – Urban Quality Consultants tanácsadó cég alapító tagja. Felesége gyermekpszichológus, és Gehl a vele folytatott beszélgetések kapcsán kezdett az épített környezet emberi oldalával foglakozni, azzal, hogy az emberek hogyan használják környezetüket, illetve milyen épületek között érzik jól vagy rosszul magukat.
Nemzetközi hírű tanulmánya, a Life Between Buildings ("Élet házak között") 1971-ben jelent meg dánul, angolul pedig 1987-ben.
Későbbi műve, a Public Spaces, Public Life arról szól, hogy Koppenhága hogyan alakult át 40 év apró lépései során autó-központú városból gyalogos-centrikus várossá. A koppenhágai Strøget autómentes városrész, a világ legnagyobb gyalogos bevásárló-övezete, nagymértékben Gehl munkája nyomán alakult ki. Gehl világszerte számos várostervezési projektben vesz részt. 2004-ben nagy jelentőségű tanulmányt készített a londoni közterekről. 2007-ben New York városa bízta meg azzal, hogy utcáit gyalogos- és kerékpárbarátabbá tegye.
Ma már a világ lakóinak a többsége városokban lakik, és a városi növekedés várhatóan tovább fog gyorsulni az előttünk álló évek folyamán. Az 1960-as évektől az autók vették át a közterületek fölötti uralmat, egyre jobban kiszorítva a gyalogosokat és rontva az életminőséget a városokban. Ez a könyv is a várostervezés emberi dimenziójával foglalkozik. A város és a benne élő ember közötti kapcsolat mélyreható vizsgálata elkerülhetetlen kérdéssé válik, ha élhető környezetet akarunk teremteni. A városoknak nem ideológiánkat kell alátámasztaniuk, hanem az életigenlés terepének lenniük, amelynek kiindulópontja, mozgatója, értelme és célja egyetlen dolog: az ember. Hogyan lehet ezt szem előtt tartani egy olyan művi világban, ahol elviselhetetlen a sűrűség, a helyhiány, a technika mindent átható uralma, a zaj, a szennyezés? Mit és hogyan lehet tenni úgy, hogy mindennek ellenére élhető, biztonságos, fenntartható és egészséges legyen a környezetünk?
A város szemmagasságból – Budapesten járt Jan Gehl
Eseménybeszámoló az epiteszforum.hu-n: http://epiteszforum.hu/a-varos-szemmagassagbol-budapesten-jart-jan-gehl