A kozmetikus ajánlása: alapvetően nappali arckrém az oly gyakori korpás szeborreás bőrre. Ez az arckrém éjszakára is alkalmazható, igény szerint kiegészítve két-három csepp jojobaolajjal.
A fokozott faggyútermelésű-felszíni vízhiányos bőr a homlok-orr-áll vonalon és esetleg a fülek előtti területen zsíros, mitesszeres, olykor pattanásos, csökkent azonban rajta a vízmegkötő faktorok mennyisége, így ezzel együtt vízhiányos is. Hétköznapi szóval zsíros, de száraz egyben.
Egy nagyon könnyű arckrémet szerettem volna készíteni, amely hosszan hidratált érzetet ad, de nem zsíroz. Ez nagy kihívás. Zsíros krém esetén éppen a táplálás a cél, ezért nem éri kritika a terméket, ha zsíros réteget hagy. A szeborreás bőrűek viszont sokszor nehezen találnak maguknak olyan könnyű, alig érezhető arckrémet, amely mégis hidratáló hatású.
Az alapanyagokról:
A Szomódi Levendulástól származó illatos levendulavíz a krém több, mint felét adja. A Lavandula Angustifoliát a francia aromaterápiában nyugtató, gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt alkalmazzák, de sebgyógyulást elősegítő és antiszeptikus hatása szintén segíthet a gyulladt pattanások kezelésében.
A vizes fázis tartalmaz ezen felül aloe vera gélt, amely régóta ismert bőrápoló hatóanyag. Ez a növényi nedv, nagyon gazdag nedvességmegkötő poliszacharidokban és egyéb tápanyagokban (vitaminokban, ásványi anyagokban, enzimekben, aminosavakban, cukorszármazékokban, lecitinekben, szaponinokban, ligninekben). Az aloe barbadensis puhítja, hidratálja, nyugtatja, selymessé teszi a bőrt.
Az arckrémben megtalálható a szeborreás bőr számára nélkülözhetetlen két olaj: a mélyen felszívódó sárgabarackmagolaj (prunus armeniaca) és a bőr saját faggyújához nagyon hasonló szerkezetű jojobaolaj (simmondsia chinensis). Mindkettő hidegen préselt és finomítatlan, ennek köszönhetően a zsírsavaik mellett tápanyagokban is gazdagok: antioxidáns hatású fitoszterolokat és E-vitamint is tartalmaznak, és a bőrbe jutva hidratálják a bőrsejtek közötti teret.
A faggyút a szervezetünk folyamatosan termeli, de a pórusok nem feltétlenül tömődnek el, ha megfelelő zsírsavösszetételű olajokat használsz az arcápoláshoz. A barackmagolaj magas linolsav tartalmánál fogva hígítja a pórusokban található faggyút, így segíti annak természetes ürülését, és ezáltal segíthet megakadályozni a gyulladt pattanások kialakulását.
A jojobaolaj a bőrfaggyúhoz hasonló összetételű folyékony növényi viasz. Mivel a bőr faggyútermelése zsírhiány esetén fokozódik, így csekély mennyiségű jojobaolaj használata segíthet csökkenteni a szervezet által kiválasztott faggyú mennyiségét. Emellett a jojobaolaj ellehetetleníti a pattanások kialakulásáért felelős Propionibacterium acne életfeltételeit is, így két legyet üthetsz vele egy csapásra.
A felszíni vízhiányos bőr (legyen bármilyen „zsíros” is) nagyon kellemetlen tud lenni. A hidratáció hiánya sokszor gyulladt, feszülő bőrt eredményez, ami ráadásul ideális táptalaj a mikrobák számára is. Az egészséges hidrolipid réteg segít megtartani a bőrünk barrier funkcióját, és ezáltal megvédi a szervezetet a környezet káros hatásaitól: a fertőzésektől, a fizikai és kémiai behatásoktól. A hidrolipid réteg fenntartásához szükség van az olajokon kívül a felszíni nedvességet megkötő anyagokra is, ezért került a krémbe hialuronsav és urea, amelyek a bőr felszínén tartják meg a nedvességet.
A krém a tankönyv szerint már így is tökéletes ápolást adna a korpás szeborreás bőrnek, de a munkám során azt figyeltem meg, hogy az ilyen bőrnél sokszor szükség van egyéb, gyulladáscsökkentő és antibakteriális anyagok bevonására.
Ezért a krém tartalmaz még két értékes növényi kivonatot: zabkivonatot, amely bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő és irritációt gátló hatása miatt került a receptbe. A kozmetikai munkám során azt tapasztalom, hogy a korpás szeborreás bőrnél a leggondosabb ápolás esetén is előfordul egy-két gyulladt pattanás (ha máskor nem, a női ciklus egyes szakaszaiban), a velük való küzdelemben szerettem volna megtámogatni a bőrödet.
A zöldteakivonattal a bőr saját antioxidáns védelmét szerettem volna megtámogatni. A zöldtea fertőtlenítő, antibakteriális hatású is, illetve segít megelőzni a gyulladások és a pigmentfoltok kialakulását. Ez a kivonat cserzőanyagokban gazdag, így enyhe felületi sérüléseknél (amelyek egy esetleges pattanás esetén könnyen előfordulnak) segít zárni a sebfelületet, és ilyenkor fertőtlenítő hatásának is fontos szerepe van.