
Ezeket edd és idd, ha egészséges barna bőrre vágysz!
Hogyan készítheted fel a testedet a napozásra?
Az emberiség éltető eleme a napfény. Bár abban mindenki egyetért, hogy a káros sugaraktól védeni kell a testünket, abban legalább akkora az egyetértés, hogy rendszeresen szükségünk van napfényre. Hogyan is tehetjük ezt biztonságosan? A napozás már-már külön tudománynak, avagy művészetnek tekinthető, onnantól kezdve, hogy mikor legyünk a napon egészen odáig, hogy milyen testhelyzetben és milyen fejfedővel a fejünkön töltsük fel D-vitamin és dopaminkészletünket.
Hoztunk pár példát, hogy miből érdemes többet enni ahhoz, hogy felkészítsétek szervezeteteket a hosszabb napon töltött időre.
1. Fekete áfonya és egyéb bogyós gyümölcsök
A fekete áfonya az antioxidáns tartalma révén száll harcba a napfénynek való fokozott kitettség eredményeként keletkező szabadgyökök ellen. Magas C-vitamin tartalma pedig a napsugarak bőröregítő hatását is ellensúlyozza. Az áfonya emellett a daganatellenes hatásukról ismert flavonoidokban is igencsak gazdag. Bár antioxidáns tartalmát tekintve a fekete áfonya minden más bogyós gyümölcsöt maga mögé kényszerít, hozzá hasonló tulajdonságokkal rendelkezik a fekete ribizli vagy épp a fekete szeder is. Fogyasszunk belőlük minél többet!
2. Görögdinnye és paradicsom
Bőrünk szintén hálás lesz, ha sok görögdinnyét - illetve a dinnyeszezon kezdetéig sok paradicsomot - eszünk. Mi a közös a görögdinnyében és a paradicsomban? Például a likopin, ami a piros szín forrása. A likopin elnyeli az UVA és UVB sugarakat. Ez persze nem jelenti azt, hogy önmagában a paradicsom, illetve a dinnyefogyasztás teljes védelmet nyújthat a bőrünknek, de azt jó ha tudjuk, hogy mindennapos fogyasztásukkal extra támogatást adhatunk szervezetünknek.
A különböző bogyós gyümölcsök és a görögdinnye antioxidáns és likopin tartalma segíthet a szép szín megszerzésében. Kép forrása: pixabay.com.
3. Olajos magvak és halak
Az olajos magvakban (különösen a lenmagban, illetve a dióban) valamin a halakban (leginkább: tonhal, hering és lazac) fellelhető omega 3 zsírsavak gyulladásgátló hatással bírnak, így segítve a napsugarak által igénybe vett bőr regenerálódását.
4. Sárgarépa és leveles zöldségek
Azt már jó eséllyel hallottad, hogy napozás előttés után érdemes minél több sárgarépát enni. Hogy miért is? Mert a sárgarépa béta-karotin tartalmát a szervezetünk A-vitaminná alakítja, ami bőrünk egészségének megőrzése érdekében elengedhetetlen vitamin. Kutatások alapján hozzájárulhatunk szervezetünk természetes fényvédő képességének fejlesztéséhez ha 10 héten át minden nap viszünk be béta-karotint. A sárgarépa mellett nyáron jó béta-karotin forrás a sárgadinnye is.
Béta-karotin nemcsak a narancssárga, hanem a zöld színű zöldségekben is jócskán található, különösen a kelkáposztában és a spenótban. Ezekből is érdemes minden nap fogyasztanunk. Ezek ráadásul bőven tartalmaznak antioxidáns hatású luteint és zeaxantint is, amik szintén hozzájárulnak bőrünk egészségéhez.
5. Zöld tea
Az ECGC nevű flavonoid tartalma révén a zöld tea és a fekete tea egyaránt hatékonyan szállnak szembe az UV-sugarak káros (rákkeltő) hatásával szemben. Hasznos lehet, ha a nyári időszakban a zöld- vagy fekete tea fogyasztás is bekerül a napi rutinunkba, akár a reggeli kávé alternatívájaként.
Ha kellően felkészülsz a napozási szezonra, akkor is gondoskodnod kell bőröd külsőleges megóvására megfelelő fényvédő készítmények használatával. Válassz fizikai fényvédőket tartalmazó naptejeket, mert ezek nem szívódnak be a bőrödbe, hanem bőröd felszínéről verik vissza a napsugarakat. Nem allergizálnak, nem károsítják a bőrödet és a vízi élővilágot sem veszélyeztetik a hagyományos kémiai fényvédőkkel szemben. További információkat találsz nemsokára megjelenő cikkünkben a fizikai és kémiai fényvédőkről. Tarts velünk legközelebb is!
Fontos a megfelelő védelem belülről és kívülről is. Kép forrása: unsplash.com
Kapcsolódó cikkek és termékek: